Troilus & Kressida

15. 5. / ArtBar 19.30h

autor: William Shakespeare

adaptace a režie: Azadeh Mohammadi

Dramaturgie: Julek Neumann

Výprava: Jalil Fotouhinia a Parvin Nori

hrají: Curtis Matthew, Michael Pitthan/Karel Heřmánek ml., Kateřina Veckerová

KOUPIT VSTUPENKU

Láska a čest v Shakespearově tragikomedii z Trojské války na způsob tradičního perského storytellingu.

Azadeh Mohammadi v této inscenaci sleduje své oblíbené téma: setkání různých kultur. Z příběhu o Troilovi a Kressidě vytvořila dokonalou fúzi Shakespearova blankversu s perským lidovým vyprávěním, aby vyjádřila svůj vlastní pohled člověka konfrontovaného s válkou. A to minimálními prostředky, pouze se třemi tradičními postavami perských příběhů, Mistra, Vypravěče a Černého. S touto verzí Shakespearovy tragikomedie sklidila Poissoned Cherry Company úspěch na několika festivalech v České republice. Na festivalu íránského divadla v Heidelbergu získala inscenace cenu diváků.

Představení se hraje v angličtině v prostředí improvizované perské čajovny se stolovou úpravou. Součástí produkce je malé občerstvení v podobě čerstvých datlí a roznášení čaje protagonisty.

„Shakespeare v perském hávu je zábavný, varující, provokativní, až nečekaně současný. Azadeh Mohammadi je česká Ariane Mnouchkinová z Teheránu. “ Lucie Němečková

Azadeh Mohammadi je íránská divadelní režisérka a herečka žijící v Praze. Získala bakalářský titul v oboru divadlo a dramatická literatura na Sooreh academy of theatre v Teheránu a pracovala jako herečka v divadle a televizi. V roce 2008 odešla do Dubaje, kde pokračovala ve své umělecké dráze v divadle a krátkém filmu. V roce 2012 odjela do Prahy a navštěvovala roční program na Pražské filmové škole vedené Nancy Bishop. V roce 2015 ukončila magisterské studium na DAMU v oboru divadelní režie. Absolvovala inscenací hry současného íránského autora Mohammada Yaghoubiho Okamžik ticha, s níž se zúčastnila několika festivalů. V Praze založila divadelní skupinu Poisoned Cherry Company.

 

Troilus & Kressida