Divadelní svět Brno představuje koprodukce pro rok 2024

I pro nadcházející ročník jsme z vyhlášeného open callu vybrali projekty, které podpoříme koprodukčním vkladem pro vznik nových inscenačních záměrů.

 

Divadlo X10: Filoktétes x DSB 2024

Ondřej Cikán: Filoktétes

režie: Ondřej Štefaňák

světová premiéra duben 2024

Současná verze Sofoklovy hry akcentuje motivy politické manipulace, která má za cíl získat převahu ve zbrojení v dlouholetém válečném konfliktu. Zaměřuje se také na osud jednotlivce v krajní situaci a rozpor zájmu společenství s vyššími morálními hodnotami. Filoktétés byl kvůli zranění vysazen svými spolubojovníky na pustém ostrově. Řekové ale k dobytí Trójy potřebují jeho zázračný luk. Proto se k němu vypraví lstivý Odysseus. Na svoji stranu se však Filoktéta snaží získat i Bremúsa, zástupkyně Amazonek, které stojí po boku Trójanů. Jaké kvality mají naši dnešní hrdinové, hrdinky? V jaké podobě doléhají informace z fronty do zázemí? Jak je možné ohýbat realitu ve jménu ukončení války?

 

Tygr v tísni: OIDIPÚS KOMPLET x DSB 2024

TRILOGIE

  1. část

Hana Lehečková: Láios | r. Zuzana Burianová

  1. část

Sofoklés: Král Oidipús, překlad: Matyáš Havrda a Petr Borkovec | r. Ivo Kristián Kubák

III. část

Marie Nováková: Propast | r. Václav Kuneš

Královna Iokasté touží po dítěti. Král Láios má tajnosti. Thébané počítají oběti krvelačné Sfingy. Katastrofa je na spadnutí. Král Oidipús se rozhodl pro transparentní politiku. Královna Iokasté nechce nic slyšet o minulosti. Thébané počítají oběti moru. Katastrofa je na spadnutí. Princezna Antigoné by ráda poznala otce. Slepec Oidipús nechce být na obtíž. V Thébách je klid. Klid před bouří. Jak mohli být všichni tak slepí?

 

Droeshoutův portrét: Jak se rodí Shakespeare X DSB 2024

Režie, loutky, supervize: Patrick Sims

Dramaturgická supervize: Barbara Gregorová

Pedagogická supervize: Pavel Borák, Petra Vodičková, Michal Zetel

Projektová manažerka koprodukce: Martina Měšťanová

Hrají: Barbora Bachanová, Helena Gricová, Kristina Komárková, Sára Matůšová, Barbora Šíblová, Marie Štěpánová, Emma Žežulová, Petr Kholl

Na počátku bylo první folio a portrét. Droeshoutův portrét. A dál? Fenomén Shakespeare.

Je pozdní noc. William Shakespeare namáčí pero do inkoustu a při světle svíčky začíná sepisovat další ze svých dramat. Možná Hamleta? Takhle nějak se to muselo dít. Nebo ne? Možná neseděl u stolu, ale u Temže či u někoho na zahradě… A co když byl celou tu dobu ve Stratfordu a dílo, které je mu přisuzováno, tvořili jiní? Snad Edward de Verre? Královna? Nebo labuť?

Studenti Janáčkovy akademie múzických umění pod vedením Patricka Simse tvoří loutkovou inscenaci inspirovanou největší osobností světové dramatiky a jejím nejznámějším vyobrazením, které ve své nejednoznačnosti dává prostor našim představám.

Inscenace vzniká v koprodukci festivalu Divadelní svět Brno, francouzského souboru Les Antliaclastes, Českého centra v Paříži a Janáčkovy akademie múzických umění.

 

Gaisslers Hofcomoedianten: Alchymisti. Zlodějný teatrolab

Alchymisti z časů císaře Rudolfa II. Šarlatáni? Vědci? Snílci? Celý svůj život zasvětili tajemnému bádání: Jak proměnit obyčejné kovy ve zlato? Jak oživit mrtvé? Jak se stát nesmrtelným? Vstupte do naší divadelně-alchymistické laboratoře, kde ožívá minulost, a hledejte naději pro budoucnost. Jak zachránit svět? Existuje kámen mudrců? Objevte ten svůj! Interaktivní inscenace s prvky únikové hry a divadla forum pro děti od 8 let i dospělé je vyvrcholením koprodukčního projektu Alchymisti souboru Geisslers Hofcomoedianten a Rádia Junior a součástí mezinárodního projektu We can change the world v programu EU Creative Europe.