Santini
JEDL, Praha
neděle 12. 06. 2022
17:00
Divadelní výlet do Rajhradu, Benediktínský klášter Rajhrad, u Památníku písemnictví 

Žánr: Činohra, ČR, Site-specific
Délka představení: 1 hodina a 30 minut, bez přestávky

 

Harmonogram:

15:45 – odjezd autobusu z ulice Rooseveltova, od Janáčkova divadla

16:15 – 16:45 – prohlídka Opatského chrámu sv. Petra a Pavla (i pro ty co jedou vlastní dopravou)

17:00 –  představení v letním refektáři

18:10 – odjezd zpět do Brna

Vstupenka vč. dopravy (odjezd 15:45)
Vstupenka s vlastní dopravou

Alegorie na téma hledání dokonalosti. Santini toužící po ideální skutečnosti. Jeho rozum je jako nenasytné zvíře, které celé dny a noci řve hlady. Zvíře Rozum. Dokud neuvidí tu, která je nádhernější než slunce, která je dechem, odleskem věčného světla. Sofii.

Projekt SANTINI byl odstartován v roce 2021 premiérou v první stavbě Santiniho, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory. Teprve pětadvacetiletému umělci byla svěřena přestavba ve své době největšího kostela v Českých zemích. Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Záměrem JEDLu je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Inscenace se tak v průběhu dalších let odehraje v mnoha dalších Santiniho stavbách.

Santiniho stavby jako odhmotněné spleti linií, kterou proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL. Umělci JEDLu se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt SANTINI tak organicky v těchto snahách pokračuje.

Představení se uskuteční v poutním Kostele Jména Panny Marie ve Křtinách.

Scénář: Lucie Trmíková

Režie: Jan Nebeský

Výprava: unconductive trash

Hudba: Martin Dohnal

Hudební doprovod: Martin Dohnal (varhany), Ladislav Kozderka (trubka)

 

Hrají: Lucie Trmíková, Miloslav König