Heroes

Losers Cirque Company

Monday 25. 5. 2020

11:00

Brno City Theatre – Drama Theatre

Genre: Dance/Motion, Czech Republic  

Length of performance: 1 hour 10 min without an interval

The performance features the use of a stroboscopic light, which is not suitable for people suffering from epilepsy. Repetition.

Apart from the brilliant performance by Radim Vizváry as a mime, Heroes also offers a presentation of this multi-talented artist this time also in the role of a proficient acrobat who can perfectly link his art with the precise and spectacular acrobatics of the Losers Cirque Company.

Buy tickets
Festival passport
Buy tickets
Festival passport

Tickets from 488 CZK

Option of gaining a festival quantity discount of -25 %.

Projekt Heroes našeho špičkového novocirkusového souboru Losers Cirque Company navázal na předchozí úspěšnou spolupráci s režisérem Danielem Špinarem a mimem a choreografem Radimem Vizvárym na projektu Ego. V Heroes hraje dokonce hlavní roli. A jako vždy, když Vizváry uvede v život nový projekt, ani v tomto projektu nás neošidí o další propojení jeho pantomimy s novým žánrem. Kromě koncertu Vizváryho jako mima, inscenace nabízí i prezentaci tohoto multitalentovaného umělce jako zdatného akrobata, který dokáže skvěle propojit své umění s přesnou a efektní akrobacií Losers Cirque Company. Hrdinou inscenace je nejen hlavní postava bojující o život po autonehodě, ale můžeme tak vnímat i operující lékaře či poraněné orgány. Co se vlastně odehrává v těle a mozku člověka bojujícího o život?

Režie: Daniel Špinar

Choreografie: Radim Vizváry

Hudba: Ivo Sedláček

Scéna: Petr Horníček

Kostýmy: Petra Vlachynská

Světelný design: Michael Bláha

Animace, Led screen: Amar Mulabegovič, Honza Šíma

Produkce: United Arts

 

Účinkují: Radim Vizváry, Jindřich Panský, Matyáš Ramba, Vítězslav Ramba, Lukáš Macháček, Jiří Bělka, Mates Petrák, Jana Telcová, Kristýna Stránská, Martina Illichová, Nikola Kopáčová

Discounts valid at National Theatre Brno can be applied when purchasing tickets. The discount for senior citizens and handicapped persons is -50 %, and the discount for students is -30 %. Discounts are not cumulative.