Také v letošním roce bude program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Přečtěte si doporučení studentek a studentů nejen divadelních oborů MUNI a JAMU, kteří tvoří letošní redakci.

Teatr współczesny w Szczecinie, Polsko: Sexuální výchova (20. 5. v 18.00 v Divadle Radost)

Osobně se velmi těším na polské představení Sexuální výchova, které je určené (nejen) náctiletým a je zařazené do festivalové linky Young adult. Klade důraz především na psychiku a emoce, které lidé zažívají, když má přijít na jejich první sexuální zkušenost. Inscenace Michała Buszewicze mluví o konkrétních lidech, konkrétních omylech. Sex tak detabuizuje a zbavuje téma zbytečného studu.

Julie Lubojacká, studentka Katedry mediálních studií a žurnalistiky (MUNI)

Městská divadla pražská v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company: María de Buenos Aires (23. 5. v 18:00 v Městském divadle Brno – Hudební scéna)

Nechte se vtáhnout do víru vášně, podmanivé libozvučnosti španělského jazyka a rytmů argentinského tanga. A to vše díky spolupráci Městských divadel pražských s režisérkou a choreografkou Lenkou Vagnerovou, v hlavní roli s Kateřinou Marií Fialovou, které jakoby role Maríi byla šitá přímo na míru. Nenechte si ujít první české nastudování světově proslulé „tango operity“ Ástora Piazzolla a Horacia Ferrera, na pomezí činohry, opery a tanečního divadla.
Eliška Halodová, studentka Katedry divadelních studií (MUNI)

Ivoire Marionnettes, Pobřeží slonoviny: Modrá koule (21.5. v 16:00, Piazzetta před Janáčkovým divadlem)

Myslím si, že mezi představení, které vám na letošním DSB nesmí uniknout, rozhodně patří loutková inscenace afrického souboru Ivoire Marionnettes. Tento divadelní fenomén z Pobřeží slonoviny si pro diváky připravil představení s obrovskými loutkami a poselstvím o toleranci. Už jen díky těmto loutkám se divákům naskytne jedinečná a neopakovatelná podívaná. Nebyl by život jednoduší, kdybychom si všichni navzájem rozuměli? Ale musíme kvůli tomu mluvit stejnou řečí?

Viktorie Pavlíčková, studentka rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky (JAMU)

Profit art, Česko: Moetivi karavan / Expedice k domovu (19 a 20. 5. 2023 několikrát denně, Piazzetta před Janáčkovým divadlem)

Jsem moc zvědavá na Moetivi Karavan Dominiky Špalkové a Báry Ungerové. Představení netradičním způsobem dokumentuje cestu performerek na sever Evropy. Své zážitky přetavily do tvaru na pomezí instalace a performance. „Co je to vlastně domov?“ ptají se. Usaďme se do karavanu, který zaparkují před Janáčkovým divadlem, a společně s nimi hledejme odpověď.

Karolína Stehlíková, pedagožka Katedry divadelních studií (MUNI)

Letos na festivalu nepřehlédněte: