Skip to main content

Kniha džunglí jinak

AKRAM KHAN COMPANY / UK 19. 5. / 17.00 / 2 h a 25 min s přestávkou Janáčkovo divadlo ŽÁNR: Zahraniční, Tanec

Pro děti od 10 let
Titulky v češtině / Subtitles in Czech language

Dramaturgický a lektorský úvod před představením

Od 16:30 lektorský úvod ve foyer, který bude rovněž tlumočen do českého znakového jazyka

vstupenky

Možnost získání množstevní festivalové slevy -25 %.
Na nákup vstupenek je možné uplatnit slevy platné v NdB.
Sleva pro důchodce je 30 %.
Sleva pro ZTP a studenty činí 50 %. Slevy se nesčítají.

30 min před představením probíhá lektorský úvod ve foyer – 1. patro, bude rovněž tlumočen do českého znakového jazyka
60 minut před představením probíhá lektorský úvod pro děti ve foyer – přízemí

Po deseti letech se do České republiky vrací skupina světoznámého britského tanečníka a choreografa bangladéšského původu Akrama Khana. Letos přiveze inscenaci Kniha džunglí jinak, která je určena nejen širokému publiku, ale také rodinám s dětmi od 10 let.

Převyprávění Kiplingovy klasiky v kouzelném tanečním divadle! V nejnovější tanečně-divadelní produkci Kniha džunglí jinak z dílny Akram Khan Company, která vychází z tolik oblíbeného vyprávění Rudyarda Kiplinga, pohlížejí její tvůrci na Mauglího putování očima klimatického uprchlíka. Ukazují svět blízké budoucnosti, kde rodina s dětmi prchá ze svého domova zbídačeného vlivem klimatických změn. Během útěku se jeden druhému ztratí z dohledu. Jedno z opuštěných dětí se dostane do moderního velkoměsta, které mezitím pohltila příroda a po jehož ulicích se prohánějí divoká zvířata. Zanedlouho si v této podivné, novodobé džungli najde zcela nečekané spojence. 

Kniha džunglí jinak se může pochlubit nejen nejmodernější animací a vizuálními technologiemi, které přetváří jeviště v magický svět soudobých mýtů, ale i původní hudbou, na kterou tančí deset tanečníků z různých koutů světa. Je to nádherně podmanivý, životaplný příběh o naší nejvlastnější potřebě někam patřit, o potřebě vytvářet si pouto k druhým. Příběh o tom, jak důležité je žít v sounáležitosti s přirozeným světem a chovat ho v úctě. 

Britský tanečník a choreograf bangladéšského původu Akram Khan (*1974) je jedním z nejuznávanějších tanečních umělců současnosti. Za pouhých 23 let vytvořil dílo, které významně přispělo k rozvoji umění ve Velké Británii i v zahraničí. Úspěchu dosáhl díky nápaditým a divácky přístupným inscenacím např. Outwitting the Devil, XENOS, Until the Lions, Kaash, iTMOi, DESH, Vertical Road, Gnosis a zero degrees. List Financial Times označil Akrama Khana za umělce, který „mluví ohromně o ohromných věcech“.

Jako choreograf navázal úzkou spolupráci s English National Ballet. Vytvořil krátké představení Dust, které bylo součástí programu Lest We Forget. Kritikou oceňovaná byla jeho vlastní choreografie k romantickému baletu Giselle, nově zde připravil projekt Creature. Spolupracoval s umělci rozličných žánrů – filmová herečka Juliette Binoche, baletka Sylvie Guillem, choreografové a tanečníci Sidi Larbi Cherkaoui a Israel Galván, zpěvačka Kylie Minogue, indierocková skupina Florence and the Machine, výtvarní umělci Anish Kapoor, Antony Gormley a Tim Yip, spisovatel Hanif Kureishi a skladatelé Steve Reich, Nitin Sawhney, Jocelyn Pook a Ben Frost, ale také s National Ballet of China. Součástí jeho kariéry bylo vytvoření části zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012, která byla přijata s jednoznačným ohlasem. V posledních letech se Khan přesunul do televize, konkrétně k dokumentárním filmům. Se společností Swan Films vytvořil tři dokumentární filmy pro Channel 4, dokumentární seriál Why Do We Dance pro Sky Arts a epizodu seriálu MOVE pro Netflix. 

Khan získal během své kariéry řadu cen včetně Laurence Olivier Award, Bessie Award (New York Dance and Performance Award), prestižní ceny ISPA (International Society for the Performing Arts) Distinguished Artist Award, Fred and Adele Astaire Award, Herald Archangel Award na Mezinárodním festivalu v Edinburghu, South Bank Sky Arts Award a devět Critics‘ Circle National Dance Awards. V roce 2005 byl Khanovi udělen titul MBE za zásluhy o tanec. V roce 2022 se stal rektorem De Montfortovy univerzity a je také čestným absolventem Londýnské univerzity a univerzit Roehampton a De Montfort a čestným členem Trinity Laban.

 

Režie a choreografie: Akram Khan

Kreativní spolupráce / Vedení: Mavin Khoo

Autor scénáře: Tariq Jordan

Dramaturgický poradce: Sharon Clark

Skladatelka: Jocelyn Pook

Zvukový design: Gareth Fry

Světelný design: Michael Hulls

Jevištní výprava: Miriam Buether

Animace: Adam Smith (společnost YeastCulture)

Video design: Nick Hillel (společnost YeastCulture)

Rotoskopie, animace: Naaman Azhari, Natasza Cetner, Edson R Bazzarin

Režie zkoušek: Charlotte Pook

Účinkují: Maya Balam Meyong, Hector Ferrer, Harry Theadora Foster, Filippo Franzese, Bianca Mikahil, Max Revell, Matthew Sandiford, Elpida Skourou, Jan Mikaela Villanueva, Lani Yamanaka

Asistenti animace: Nisha Alberti, Geo Barnett, Miguel Mealla Black, Michelle Cramer, Jack Hale, Zuzanna Odolczyk, Sofja Umarik

Hlasy herců: Tian-Lan Chaudhry, Joy Elias-Rilwan, Pushkala Gopal, Dana Haqjoo, Nicky Henshall, Su-Man Hsu, Kathryn Hunter, Emmanuel Imani, Divya Kasturi, Jeffery Kissoon, Mavin Khoo, Yasmin Paige, Max Revell, Christopher Simpson, Pui Yung Shum, Holly Vallis, Jan Mikaela Villanueva, Luke Watson, 3rd year students of Rambert School.

Vedoucí produkce: Farooq Chaudhry

Výkonná produkce: Isabel Tamen

Projektový manažer: Mashitah Omar

Vedoucí techniky: Zeynep Kepekli

Technický manažer: Michael Cunningham

Vedoucí zájezdů: Maker Marek Pomocki

Inženýr světel: Stephane Dejours

Inženýr zvuku: Enrico Aurigemma

Projekce, videa: Matthew Armstrong

Vedoucí jevištní techniky: Samuel Collier