#39 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Ten, kterého miluje moje duše: Itay Segal a Moshe Kepten / rozhovor

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU.

Kolik nenávisti ještě sneseme?
V rámci festivalu DSB zavítal do Brna prestižní izraelský soubor Habima – National Theatre of Israel společně s autorem hry Ten, kterého miluje moje duše Itay Segalem a režisérem stejnojmenné inscenace Moshe Keptenem. Po večerním představení oba muži rozmlouvali s diváky, o své zkušenosti se podělili také o dva dny dříve se studenty JAMU v rámci tzv. Masterclass. Čechy a Češky zajímalo nejvíce dílo jako takové, jeho vliv a účel a hlavně důvod vzniku.

Zobrazit celý článek

#38 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: María de Buenos Aires, Městská divadla pražská v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company / recenze

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU.
Recenzi na představení María de Buenos Aires (Městská divadla pražská v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company) napsala Klára Melišíková.

Zobrazit celý článek

#37 – FESTIVAL: VIDEOSTŘÍPKY – DSB 2023 SE LOUČÍ

Pojďme se společně ještě naposledy vrátit v čase a ohlédnout se s naším zpravodajem Filipem Tellerem za fantastickým programem letošního ročníku. Děkujeme, že jste zaplnili hlediště téměř všech našich letošních představení. A pozor! Už známe termín příštího ročníku festivalu: DSB 2024 >> 23. – 28.5. 2024. Sledujte náš festivalový facebook, ať vám neutečou žádné novinky o nadcházejícím ročníku festivalu.

Těšíme se zase za rok na viděnou! <3 

Zobrazit celý článek

#36 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Moby Dick neboli velryba, Theater Bremen / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU.
Poslouchejte závěrečný díl podcastu První pohyb, který s Laurou Genčúrovou a Viktorií Pavlíčkovou natáčela Kateřina Hejnarová.

Představení Moby Dick neboli Velryba německého Theater Bremen přetváří tisícistránkový dobrodružný román Hermana Melvilla do spleti poetických, básnicko – divadelně – technologických obrazů. Autorky Viktorii Pavlíčkovou a Lauru Genčúrovou okouzlila jeho nápaditost. Mohla by hudba inscenace fungovat jako samostatný koncert? Jak hluboko lze proniknout do duše velryby? A proč obě dvě představení považují za jedno z nejlepších na DSB 2023?

Zobrazit celý článek

#35 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Antigona, Divadlo Drak v koprodukci s Městskými divadly pražskými / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Poslouchejte další díl podcastu První pohyb, který s Monikou Slodičkovou natáčela Kateřina Hejnarová.

Inscenace Antigona Divadla Drak a Městských divadel pražských zpracovává známé antické drama způsobem snažícím se navázat dialog s publikem teenagerů. Recenzentku z VŠMU Moniku Slodičkovou přiměla uvažovat nad přitažlivostí i úskalími současných adaptací antických her. Jak se autoři popasovali s příběhem oidipovského incestu v inscenaci pro dospívající publikum? Proč se Monika rozhodla soustředit do hloubky na antickou linku festivalu? A ve kterém místě už představení přestoupilo hranici kontroverze?

Zobrazit celý článek

#33 – FESTIVAL: VIDEO A FOTOSTŘÍPKY – úterý 23.05.2023

Přinášíme vám pravidelné ohlédnutí za tím, co se dělo v předchozí festivalový den – tentokrát v úterý 23.05.2023!
Festival se pomalu chýlí ke konci, ale festivalové úterý přineslo mnoho očekávaných představení! Například Divadlo Lampion s představením Malý strom, Městská divadla pražská v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company roztančili s inscenací María de Buenos Aires Městské divadlo Brno, Jihočeské divadlo přijelo s představením Hamlet. V Městském divadle jste mohli vidět Pohled z mostu a v Divadle Husa na provázku inscenaci Vykouření. Divadlo na Zábradlí zavzpomínalo na devadesátky v inscenaci Discoland a v Mahenově divadle završilo festivalový den divadlo Habima – National Theatre of Israel, které z Izraele přijelo se silným představením Ten, kterého miluje moje duše.
Pravidelné průběžné foto a video reporty z festivalu najdete na našich sociálních sítích… facebook.com/divadelnisvet

Zobrazit celý článek

#31 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Dinopera / KHWOSHCH, Alfréd ve dvoře / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Poslouchejte další díl podcastu První pohyb, který s Kristýnou Blahynkou natáčela Kateřina Hejnarová.

Představení Dinopera je projektem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, vzniklým v mezinárodní koprodukci českých, ruských a německých autorů. Loutková opera s živým zpěvem přináší obraz jedné z největších tragédií v dějinách Země – vyhynutí jedné celé živočišné populace. Recenzentku a posluchačku JAMU Kristýnu Blahynku zanechalo v radostném úžasu. Jak autoři pracovali s dinosaury v rolích operních zpěváků? V čem je inscenace přitažlivá i pro dospělé? A jak si stojí současné české loutkové divadlo pro dospělé?

Zobrazit celý článek

#29 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Bratři naděje, Divadlo Minor / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Poslouchejte další díl podcastu První pohyb, který s Julií Lubojackou natáčela Kateřina Hejnarová.

Představení pražského Divadla Minor vypráví hravým způsobem o bratrech Kopeckých, českých loutkářích a legionářích, kteří si dokázali zachovat radost i uprostřed hrůzy První světové války. Recenzentku a editorku sociálních sítí Theatrocénu Julii Lubojackou zpracování mile překvapilo. Proč máme tendenci loutková představení přiřazovat spíše do dětského spektra? Jaký byl nejkřehčí obraz příběhu? A podařilo se inscenaci vyvarovat historicko – pomníkovému stylu?

Zobrazit celý článek

#28 – PODCAST ZÁHLEDY – rozhovor o inscenacích Moby Dick neboli Velryba (Theater Bremen), DINOPERA / KHWOSHCH (Alfred ve dvoře), Bratři naděje (Divadlo Minor) a Babička Červené Karkulky slaví narozeniny! (Naivní divadlo Liberec)

Časopis Svět a divadlo/ World and Theatre bude v průběhu celého festivalu přinášet denní zpravodajství formou podcastu Záhledy.

O inscenacích Moby Dick neboli Velryba (Theater Bremen), DINOPERA / KHWOSHCH (Alfred ve dvoře), Bratři naděje (Divadlo Minor) a Babička Červené Karkulky slaví narozeniny! (Naivní divadlo Liberec) hovoří Jitka Šotkovská, Barbora Sedláková a Vladimír Mikulka.

Zobrazit celý článek

#22 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Smrt Jana Pavla II., Teatr Polski / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Třetí díl podcastu První pohyb s Johankou Formánkovou natáčela Kateřina Hejnarová.

Inscenace Smrt Jana Pavla II. polského Teatr Polski vytváří emocionálně naléhavý obraz posledních chvil uznávaného papeže i okamžiků následujících po jeho smrti sestavený z autentických vzpomínek, záznamů a deníků osob, které Jana Pavla II. na konci života doprovázely. Studentku KTK DAMU Johanku Formánkovou zanechal příběh v silném pohnutí. Jak se proměnil její vztah k Janu Pavlu II. po shlédnutí inscenace? V čem představení vychází ze stylu polské divadelní nové vlny? A kde hledat hranici mezi obdivem k osobnosti a nevědomým udržováním jejího kultu?

Zobrazit celý článek

#21 – PODCAST ZÁHLEDY – rozhovor o inscenacích SYM-PHONIE MMXX (Sasha Waltz & Guests), Maryša: Příběh vraha (Jihočeské divadlo), Modrá koule (Ivoire Marionnettes) a antické lince festivalu

Časopis Svět a divadlo/ World and Theatre bude v průběhu celého festivalu přinášet denní zpravodajství formou podcastu Záhledy.

O inscenacích SYM-PHONIE MMXX (Sasha Waltz & Guests), Maryša: Příběh vraha (Jihočeské divadlo), Modrá koule (Ivoire Marionnettes) a antické lince festivalu hovoří Ester Žantovská, Barbora Sedláková, Vladimír Mikulka a redaktorky časopisu Theatrocen Monika Slodíčková a Barbora Schönová.

Zobrazit celý článek

#20 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Špina, Slovenské národné divadlo / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Poslouchejte druhý díl podcastu První pohyb, který s Laurou Genčúrovou natáčela Kateřina Hejnarová

Představení Slovenského národného divadla Špina přináší obraz dvou adoptovaných dívek, které se dostávají do prostředí maďarského venkova – příkrého v nahlížení na cizí elementy i ve svébytném sarkasmu, který nejde daleko ani pro rasistické poznámky. Přesto se však recenzentka Laura Genčúrová zamýšlí, proč představení dostalo prestižní slovenskou cenu DOSKY. Jak coby Slovenka srovnává rezonanci představení v českém a slovenském prostředí? V čem byla scénografie Špiny výjimečná? A jakou připomínku by vzkázala autorům?

Zobrazit celý článek

#17 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Iokasté, Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin / recenze

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU.
Recenzi na inscenaci Iokasté (Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin) napsala Monika Slodičková.

Zobrazit celý článek

#16 – PODCAST ZÁHLEDY – rozhovor o inscenacích Špina a Sexuální výchova: Jitka Šotkovská, Ester Žantovská, Barbora Sedláková a Vladimír Mikulka

Časopis Svět a divadlo/ World and Theatre bude v průběhu celého festivalu přinášet denní zpravodajství formou podcastu Záhledy.
O inscenacích Špina (Slovenské národné divadlo) a Sexuální výchova (Teatr Współczesny Štětín) hovoří Jitka Šotkovská, Ester Žantovská, Barbora Sedláková a Vladimír Mikulka.

Zobrazit celý článek

#13 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: SPARTAKUS. Láska za časů moru, Teatr Współczesny w Szczecinie / recenze

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Přečtěte si recenzi na představení SPARTAKUS. Láska za časů moru od Dominika Rathana z Katedry teorie a kritiky, DAMU.

Zobrazit celý článek

#12 – FESTIVAL: VIDEO A FOTOSTŘÍPKY – sobota 20.05.2023

Dopoledne zahájila komedie divadla Polárka Co by kdyby, odpoledne jste si mohli poslechnout debatu o běloruském dramatu současnosti v divadle Husa na provázku, děti se přenesly do světa divokého západu a kovbojů v představení divadla Radost Buffalo Bill: Tenkrát na Morawě léta páně 1906, a nezapomínejme také na doprovodný program! Krásné počasí nám tentokrát přálo, a o to více si diváci mohli užít například Moetivi karavan/ Expedice k domovu na Piazzettě před Janáčkovým divadlem nebo Dlouhý, Široky a Bystrozraký v parku Lužánky. Piazzettu před Janáčkovým divadlem roztančili POCKETART s vystoupením Jáma lvová UNLIMITED. Ze Slovenska k nám přijelo Slovenské národné divadlo a zahráli představení Špina v Městském divadle, Hudební scéně, a také nezávislé uskupení Odivo, kteří dětem pomocí loutek povyprávěli pohádku O vlkovi, který vypadl z knížky. Večer diváci navštívili představení Yerma Městských divadel pražských, Sexuální výchovu Teatru Współczesny w Szczecinie, Metro(nom) Divadla na Orlí, Fifty Dejvického divadla nebo Očistec si zaslouží každý od Depresivních dětí toužících po penězích.

Zobrazit celý článek

#10 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: SPARTAKUS.Láska za časů moru, Teatr Współczesny w Szczecinie / podcast První pohyb

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Poslouchejte první díl podcastu První pohyb, který s Adélou Ohnheiserovou natáčela Kateřina Hejnarová.

Představení polského Teatr Współczesny w Szczecinie SPARTAKUS. Láska za časů moru vypráví příběhy dětí – pacientů psychiatrické léčebny velmi naléhavým, až surovým způsobem. Recenzentku Adélu Ohnheiserovou zanechalo v otřeseném stavu. Jaký byl nejsilnější obraz inscenace? V čem se polský přístup k tématu liší od toho českého? A co Adélu zamrzelo na divácké reakci? 

Zobrazit celý článek

#9 – FESTIVAL: VIDEO A FOTOSTŘÍPKY – pátek 19.05.2023

Přinášíme vám pravidelné ohlédnutí za včerejším festivalovým dnem, plným představení pro děti i dospělé! V divadle Radost proběhlo loutkové představení Jeníček a Mařenka: divadelní horor, divadlo Polárka nám s hudebním doprovodem ukázalo, jak vypadá Město v noci a večer završilo festivalový den řada výjimečných představení – Smrt Jana Pavla II od Teatr Polski, premiéra Hrdinek divadla Husa na provázku, Maryša: Příběh vraha pro ty, kteří se nebáli večerního chladu v zahradě divadla Polárka a mnoho dalších představení a přednášek!
Pravidelné průběžné foto a video reporty z festivalu najdete na našich sociálních sítích… facebook.com/divadelnisvet

Zobrazit celý článek

#8 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: Smrt divadlu! Portrét Huberta Krejčího, DSB 2023 v koprodukci České televize

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU. Autorkou dnešního článku je Karolína Stehlíková. Na dokument Smrt divadlu! Portrét Huberta Krejčího se můžete podívat online ZDE.

Zobrazit celý článek

#5 – Festivalový zpravodaj THEATROCÉN: trilogie Čekárna, Divadlo X10 / recenze

Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU, a dá prostor především reflexím jednotlivých představení, které se na DSB objeví. Těšit se ale můžete také na rozhovory, ohlasy a foto a audioreporty z celého festivalu. Přečtěte si první recenzi z festivalového prologu – na trilogii Čekárna Divadla X10 od Barbory Rokytové.

Zobrazit celý článek

#4 – KOMA MEETING POINT – dnes v 15:00 otvíráme festivalový meeting point!

Právě dnes, 16.5 v 15:00 otevíráme nový festivalový prostor KOMA Modular, který bude až do úterý 23.5 postavený na Moravském náměstí u jezdecké sochy markraběte Jošta. V KOMě si můžete zakoupit vstupenky, pohovořit s herci, dát si dobrou kávu nebo speciální festivalovou sušenku. Bude zde k dispozici „dramaturgická pohotovost“, díky které vám dramaturgové zúčastněných brněnských divadel u dobré kávy rádi poradí, které představení máte navštívit. KOMA Meeting Point bude otevřen od pondělí do pátku od 12:00 do 20:00 a v sobotu a v neděli od 10:00 do 20:00.

Zobrazit celý článek

#1 – FESTIVAL: PROLOG – 13. – 14. 5. 2023

První festivalový víkend je již za námi. Tentokrát to byla jen taková předfestivalová ochutnávka, která přinesla trilogii Čekárna od Divadla X10. Jak to celé probíhalo si můžete připomenout v našem foto a video reportu. (Od středy pak zde na blogu najdete pravidelný report z každého dne.)

Zobrazit celý článek