Bezčasí Jana Antonína Pitínského
Možnost získání množstevní slevy -25 %.
Na vstupenky lze uplatnit běžné slevy NdB.
Sleva pro důchodce je 30 %.
Sleva pro ZTP a studenty činí 50 %.
Slevy se nesčítají.
V komorním pořadu exkluzivně promítneme televizní dokument, který vznikl v rámci koprodukce České televize a festivalu DSB a stejně jako oba předchozí připomíná tvorbu divadelníků, jejichž osudy byly spojeny s Brnem. Po režisérských osobnostech z dokumentů Smrti a sny Evy Tálské (2022) a Hubert Krejčí – Smrt divadlu! (2023), jsme se prostřednictvím titulu Hledání J. A. Pitínského (2024) zaměřili na žijícího režiséra a dramatika, který sice dobrovolně odešel do „režijního důchodu“, ale přesto jeho tvorba dosud ovlivňuje český, ale i slovenský „divadelní svět“.
Jan Antonín Pitínský, vlastním jménem Zdeněk Petrželka (*1955) je básník, prozaik, dramatik a divadelní režisér. Za svoji práci byl oceněn Cenou Alfréda Radoka (1995, 1996, 1998, 1999), cenou Ministerstva kultury České republiky (2007) a Cenou Zlínského kraje Pro Amicis (2023). Po vystudování gymnázia a Střední knihovnické školy v Brně vystřídal několik zaměstnání. Od roku 1975–1980 pracoval jako inspicient a příležitostný herec a scenárista v brněnském Divadle na provázku. Roku 1979 začal připravovat scénář z poezie ruských básníků s názvem Lyrická agrese a rok na to uskutečnil hru Pocta Dostojevskému na ulici Česká v Brně. Vše skončilo po 10 minutách, kdy účastníky zatkla policie a odvedla je na výslech. Po výslechu byl udělen všem účinkujícím zákaz činnosti, proto odjel na tři 3 roky do podhůří Jeseníků, kde pracoval mimo divadlo. Poté se vrátil zpátky do Brna, kde začal formovat s Petrem Osolsobě soubor Ochotnický kroužek, pro který psal původní hry a také režíroval. Kvůli předešlému zákazu činnosti si vytvořil pseudonym Jan Antonín Pitínský, který používá dodnes. Na přelomu devadesátých let se Ochotnický kroužek stal součástí HaDivadla, kde se z Pitínského stal profesionální režisér. Jeho režijní práce byly dlouhodobě spojeny nejen s HaDivadlem, ale také s pražským Divadlem Na zábradlí. Pravidelně režíroval činoherní, ale i operní tituly, v národních divadlech (Praha, Brno, Bratislava), kromě toho byl častým hostem Slováckého divadla, Městského divadla Zlín, Dejvického divadla, Divadla Husa na provázku, Studia Marta aj. Jeho režijní práce zahrnuje velkou škálu témat a žánrů od klasických dramat, současných her až po dokumentární, charakteristická je jeho práce se kombinující stylizační herecké techniky s civilismem a se silnými obrazivými výjevy. V roce 2019 ukončil svou režijní činnost a věnuje se výhradně literatuře.
Pořad vznikl v koprodukci České televize a festivalu Divadelní svět Brno.
Hledání Jana Antonína Pitínského
Scénář a režie: Robin Kvapil
Dramaturgie: Hana Hložková, Kristýna Mazánková
Zvuk: František Šec
Střih: Zuzana Walter
Vedoucí produkce: Kateřina Zavadilová
Hlavní kameraman: Tomáš Uhlík
Výkonný producent: Jiří Merunka
Kreativní producent: Ivo Kristián Kubák
Účinkují: Jan Antonín Pitínský a Hana Burešová, Anna Davidová, Martin Dohnal, Martin Františák, Vladimír Franz, Jan Frič, Barbara Gregorová, Anna Grusková, Jiří Hejcman, Jitka Hlaváčová, Martin Huba, Karel Král, Marie Ludvíková, Luboš Mareček, Martina Mašlárová, Petr Minařík, Vladimír Morávek, Václav Neužil, Juraj Nvota, Jana Preková, Boleslav Polívka, Marie Reslová, Tomáš Rusín, Matěj T. Růžička, Pavel Řehořík, Gustav Řezníček, Martin Sládeček, Svetozár Sprušanský, Daniela Špinar, Iva Šulajová, Emília Vášáryová, David Vacke