Skip to main content

Labyrint

DIVADELNÍ SMEČKA A KOL. 22. 5. / 21.00 / 1 h Káznice ŽÁNR: Tuzemské, Site-specific, IDU showcase vstupenky

Možnost získání množstevní slevy -25 %.
Na vstupenky lze uplatnit běžné slevy NdB.
Sleva pro důchodce je 30 %.
Sleva pro ZTP a studenty činí 50 %.
Slevy se nesčítají.

Káznice je Labyrint. Cesta vede do středu. Vstupte.
Site specific performance provádí diváka bývalou brněnskou Káznicí – starým opuštěným vězením, ve kterém se v posledních několika letech aktivně rozvíjí komunitní a umělecký život. Imaginativní koláž Labyrint reflektuje jak toto současné oživování unikátního brownfieldu, tak i další vrstvy a témata spojená s tímto místem. Performance vtahuje diváka do nitra Káznice, ve které instaluje imaginativní kompozice s využitím divadelních i audiovizuálních prostředků.

Jednotlivé prvky tvořící tento prostorový „patchwork“ vychází z různých vrstev a období objektu. Historické reminiscence na pozdně barokní období, kdy byla Káznice postavena, potažmo na 50. léta minulého století, kdy v době komunistického teroru zažila své nejtemnější období, se prolínají s odkazy a rekvizitami spojenými se současností.

Výtvarné objekty srdce a hlavy, masky, rekvizity, útržky pocházející z nedávných performancí, a dokonce i herci, kteří se dostali do Káznice v rámci různých divadelních projektů a dílen, to vše tvoří novodobou vrstvu, která reprezentuje aktuální život Káznice. To je nový směr, nová cesta a nová příležitost pro chátrající objekt.

Průchod labyrintem symbolizuje jak bloudění na této cestě, tak i pronikání do hlubších vrstev sebe sama, za účelem nalézání smyslu a správného směru. Inscenace pro to vytváří specifické podmínky – rozvíjí atmosféru, zesiluje genia loci objektu a emoce s ním spojené, vytváří nejasná ohniska a podprahové nápovědi tak, aby průchod hrdiny i diváka nebyl zatížen jedním konkrétním významem.

Labyrint je výsledkem spolupráce Divadelní smečky působící v Káznici, tanečníků a performerů z Brna, hudebního dua Lishkee a filmaře Petra Kačírka. Autoři konceptu a režie Pavel Strašák a Zdeňka Kučerová jsou kromě svých sólových projektů a aktivit spojeni s Káznicí jako zakladatelé tamního divadelního spolku a realizátoři festivalu Faktor K. a dalších projektů s výraznou site specific složkou (Sochy pro Bronx, Zvěř).

Koncept a režie: Pavel Strašák, Zdeňka Kučerová

Hudba: Viktória Šmídova a Radim Kocourek

Scénografie: Lucie Herzogová, Alexandra Kubenková

Video a technická spolupráce: Petr Kačírek

Audio a technická spolupráce: Michal de Diana Boro

Produkce: Káznice žije

Účinkují: Jan Chlpík, Lída Zderčíková, Lucie Grulichová, Lenka Sedláčková, Mirka Zavadilová, Luděk Rytíř, Michal Brada, Leoš Knotek, Magdalena Kovářová, Patrik Holub a další