Skip to main content

Matka

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO 24. 5. / 17.00 / 2 h s přestávkou Divadlo Reduta ŽÁNR: Tuzemské, Činohra, Brno showcase, IDU showcase

Titulky v angličtině / Subtitles in English language

Možnost získání množstevní slevy -25 %.
Na vstupenky lze uplatnit běžné slevy NdB.
Sleva pro důchodce je 30 %.
Sleva pro ZTP a studenty činí 50 %.
Slevy se nesčítají.

Je možné vyrovnat se s tím, že jeden lidský život je jen kapka v moři velkého příběhu lidstva? Ale co když jste matka pěti až příliš odvážných synů? Není už pět kapek přece jen mnoho? Velkolepé Čapkovo drama bude na brněnských jevištích k vidění po sedmatřiceti letech!

Matka pěti synů se bouří. Přestože je vdovou po důstojníkovi, který před lety hrdinsky zahynul v boji, nemá zájem na tom, aby tímto způsobem skončili i její potomci. Bohužel ten nejstarší – lékař, se také domů nevrátil. Padl na poli vědy, když v exotických zemích vyvíjel lék na žlutou zimnici. Z chlapců rostou muži, kteří touží po dobrodružství, a ona netuší, že druhý z nich právě havaroval při řízení letadla. Už má jen tři děti! Nesmí je ztratit! V hádkách, které vede se svými zesnulými – manželem, otcem a dvěma syny, hájí právo ženy na zasahování do osudů svých dětí. Bohužel do temné místnosti rodinné vily přichází další mrtví – oběti krvavé revoluce. Zbývá ten nejmladší, nejcitlivější a nejméně ambiciózní, její Toni.

Protiválečné drama Karla Čapka (1890–1938) reagovalo nejen na občanský konflikt ve Španělsku, ale také na vzrůstající fašistické tendence v Evropě. Síla tohoto fenomenálního divadelního textu spočívá v dodnes burcujících konfrontacích ženy‑matky a mužů, kteří touží ve světě konat velké činy.

Autor: Karel Čapek

Režie: Štěpán Pácl

Dramaturgie: Milan Šotek

Scéna: Antonín Šilar

Kostýmy: Zuzana Formánková

Jazyková spolupráce: Eva Spoustová

Asistentka scénografie: Tereza Jančová

Asistent režie: Vít Kořínek

Asistentka kostýmní výtvarnice: Julie Ema Růžičková

Hudba: Jakub Kudláč

Účinkující: Tereza Groszmannová, Tomáš Šulaj, Roman Blumaier, Martin Veselý, Vojtěch Blahuta, Viktor Kuzník, Pavel Čeněk Vaculík