Skip to main content

#14 Istanbulská úmluva budí vášně

Diskuze o důležité mezinárodní smlouvě, k níž Česká republika ještě nepřistoupila, probíhá nejen na půdě parlamentu ale i na divadelních prknech. V Brně se v rámci DSB představila stejnojmenná inscenace A Studia Rubín v režii Barbary Herz. Opravdu můžou za všechno neomarxisté? Přečtěte si recenzi Karolíny Bejčkové.

Brněnské Studio Marta se ve středu 22. května na sedmdesát minut proměnilo na lakmusový papírek stavu rovnoprávnosti v české společnosti. Za tu dobu byl v naší zemi pravděpodobně znásilněn minimálně jeden člověk. Inscenace Istanbulská úmluva A Studia Rubín jen potvrdila málo artikulovaný fakt, že pH naší společnosti rozhodně není neutrální, nýbrž hodně zásadité (zásadové?).

Na minimalistické scéně rozehrávají divadelní bingo tři herci. Poslušná manželka (Lucie Syrová), její šovinistický muž (Petr Jeništa) a sexistický moderátor (Dan Kranich). Do hry jsou vtaženi i samotní diváci v napětí čekající s bingo kartičkami v rukou. Slyšeli jste o zákazu Velikonoc či vtloukání závadné ideologie do dětí? Ano? Udělejte si křížek! Prvotní naznačené dějové kontury (příběhu o tradiční rodině) se rozostřují a z inscenace se stává spíše fragmentární zobrazení diskuze o mezinárodní smlouvě Rady Evropy zvané Istanbulská úmluva v českém kontextu, která ale barvitě a z mnoha perspektiv současně tematizuje rovnost mužů a žen, nástrahy manželství a domácí násilí.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE ►