Skip to main content

#26 Mít či nemít napečeno, to je otázka

V průběhu sezóny 2022/23 vzniklo při Divadle Husa na provázku herecké Studio 60+.  Inscenace, která byla uvedena v rámci festivalové linky Divadlo je bez hranic, je výsledkem ročního společného setkávání deseti členů souboru. Humorný a zároveň půvabný autorský tvar s názvem Napečeno mám navazuje ve své poetice na působení Studia dům pod vedením Evy Tálské. Sabina Komárková a Karolína Stehlíková se inscenaci věnují ve své recenzi.

V úvodní scéně se dostáváme na oslavu paní Ivanky (Ivana Daňhelová), jež vstupuje do „společenství” seniorů, protože právě slaví svých 60 let. Její přátelé přítomní na oslavě ji na novou životní etapu důkladně připravují. Popisují, jak by se k ní okolí mělo chovat, a dávají jí cenné rady, např: „A hlavně se nebav s mladýma. Stejně bys jim už nerozuměla.” Po této úvodní scéně se začíná roztáčet kolo plné vtipných skečovitých scének, jež jsou sestaveny z běžných situací, které každý průměrný senior alespoň párkrát za svůj život zažil.

Jsme svědky útoku šmejdů na bezbrannou důchodkyni, brzkého ranního nákupu seniorky, která si přišla pro máslo v akci a svůj vozík neváhá použít jako zbraň. Pozorujeme dialog o vnučkách, ze kterého se ovšem nečekaně vyklube rozprava o seriálu Ulice, který prostě nelze ani jediný večer vynechat, protože co kdyby se zrovna přihodil nějaký velký zvrat mezi Magdou a Prokopem! Setkáváme se i s panem Novákem, který ani ve svém pokročilém věku nezanevřel na své mladické metody, jak přilákat ženy, naopak je rafinovaně vylepšuje. Součástí představení jsou i snové výstupy s Babičkou, ikonickou postavou ze stejnojmenného díla Boženy Němcové, otevírající otázku, zda si tuto idealizovanou podobu staré ženy do dnešních energií kypících seniorek neprojektujeme úplně chybně. Setkáváme se i s vědmou, která předpovídá Ivance, jak bude vypadat její život v seniorském věku. Pečovatelská role, kterou ji vědma přisoudí, a kterou Ivanka zprvu vítá, se nepřekvapivě ukáže být spíše prokletím.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE ►