Skip to main content

#8 Rozhovor: Kateřina Liďáková je herečkou Národního divadla v Brně od roku 2022

Kateřina Liďáková je herečkou Národního divadla v Brně od roku 2022. Hraje ale také v nezávislém souboru Kam jdeš?. Inscenace z obou divadel jsou součástí programu letošního DSB. Jak se Kateřina Liďáková vztahuje ke svým postavám? Co s člověkem udělá hodina a půl rotace na divadelní točně? A jaké to je hrát sebe samu? Dočtete se v rozhovoru, který s herečkou vedla Martina Kostolná.

Aklimatizovali ste sa za tie dva roky v Brne? Nepostrádate veľkosť zlínskeho javiska?

Brno je přátelské, co se týče vnitřního přijetí města a jeho tepu, aklimatizovali jsme se tak čtrnáct dnů po nastěhovaní. A co se týče divadla, tak tam je asi zlínské jeviště srovnatelné s Mahenovým divadlem, ale velmi ráda hraju právě v Redutě, která je komornější. Člověk si tam odpočine s hlasivkami.

Čo je pre vás kľúčové pri strete s postavou? Hľadáte pre ňu súcit alebo časti vlastného ja?

Vždycky je to jiné a mám pocit, že s každou postavou na to jdu jinak. Velmi zásadní je také vidění režiséra. Když vezmu například Pokojíček, je strašně vtipný, že když jsem si scénář přečetla poprvé, říkala jsem si, vždyť ta Máma je vlastně úplně v pohodě (smiech), zlatá paní. Tak nějak automaticky jsem ji začala obhajovat, což pro mě ve výsledku bylo strašně zvláštní. Až pak mi začalo docházet, že to není tak jednoduché. Čím je postava mnohovrstevnatější, tím je zajímavější.

Našli ste sa už niekedy v nejakej, vami stvárnenej, postave?

Asi nebudu první a ani poslední, kdo řekne obligátní klišé, což je ale zároveň velká pravda – do každé role dává herec kousek sebe. Každý z nás oplývá nějakou aurou, energií, kterou si s sebou nese, šíří. Ta se logicky otiskuje do vašich rolí. Ale jsou režiséři, kteří vám na plnou pusu řeknou: „Tohle už od tebe znám. Jdeme na to jinak, chci vidět něco nového a jiného.“. Ale ne, Kateřinu Liďákovou ještě nikdo jako postavu nenapsal, i když samu sebe hraju v divadle Kam jdeš? s mým mužem. To je jediná postava, kdy jsem to já sama.

POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NALEZNETE ZDE ►